




Mirosław Kordos: Najlepsze systemy sztucznej inteligencji - badania naukowe i wdrożenia w przemyśle.
Jestem wielkim entuzjastą sztucznej inteligencji z wieloletnim doświadczeniem zarówno w pracy w firmach branży IT, jak i w obszarze badań naukowych. Połączenie tych dwóch doświadczeń pozwala mi na efektywne wdrażanie w praktyce wyników moich badań naukowych. Opracowane przeze mnie rozwiązania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji znalazły liczne zastosowania w przemyśle materiałowym, elektronicznym i w medycynie, przyczyniając się do poprawy jakości usług i produkcji. Jestem autorem lub współautorem ponad 60 publikacji naukowych z zakresu sztucznej inteligencji. Moimi szczególnymi zainteresowaniami są sieci neuronowe, rozpoznawanie obrazów i optymalizacja ewolucyjna.
Ostatnie wydarzenia w moim życiu
- Kwiecień 2022. Dziś robiłem zdjęcia swojej kolekcji krawatów. Będą niedługo nowe zdjęcia i uaktualniony tekst na tej stronie. Przy tej okazji jeden z moich krawatów zaproponował, że jak ja jemu robię zdjęcie, to może i on mi zrobi, bo też mam stare zdjęcie na swojej stronie. No i zrobił i jest tu u góry po prawej.
- Styczeń 2022. Właśnie zauważyłem że jak się używa mikrofonu mając na pysku maseczkę antycovidową, to już nie potrzeba pop-filtra. Maseczka kosztuje złotówkę i nie ogranicza pola widoku, a pop-filter kilkadziesiąt złotych i ogranicza, no to co jest lepsze?
- Grudzień 2021. Dziś zakończyliśmy prace nad nad dekompozycją zbiorów przy selekcji danych i tu opublikowaliśmy wyniki. Więc teraz w ramach odpoczynku siedzę sobie na podłodze i słucham jakiejś muzyki, zastanawiając się, dlaczego nie mam fotela, bo przecież muzyki powinno się chyba słuchać siedząc w fotelu, no nie?
- Listopad 2021. Trwają prace nad albumem o pięknym zabytku, jakim jest Pałac Czeczów. Tu można zobaczyć postępy.
- Lipiec 2021. Ostatnio pracowałem nad hybrydowymi algorytmami genetycznymi w zastosowaniu do harmonogramowania zadań i optymalizacji łańcucha dostaw. Pomyślałem, że będzie ciekawym podzielić się swoimi wynikami, więc zostały przygotowane dwa artykuły. (Update z kwietnia 2022: zostały scalone w jeden, który w czerwcu ukaże się na ICCS 2022.)
- Styczeń 2021. Szczęśliwego Nowego Roku 2021 - wolnego od pyłów zawieszonych, czadu, radonu i od koronawirusa! Z tej okazji cyknąłem kilka fotek i palnąłem małe przemówionko. Wszytko to jest tutaj.
- Listopad 2020. Ostatnio podjęliśmy dużą pracę empirycznej weryfikacji wielu metod selekcji wektorów. Praca okazała się tak duża, że wyniki musieliśmy zaprezentować w trzech artykułach. W pierwszym klasyczne metody selekcji wektorów, w drugim najnowsze metody, a w trzecim nasze własne rozwiązania (które mamy nadzieję, że są najlepsze). Pierwszy artykuł z tej serii właśnie się ukazał tutaj.
- Październik 2020. Dziś pojechałem na wycieczkę rowerem do Międzybrodzia. Cyknąłem szybko jedną fotkę na dowód, i drugą, na której jestem razem z moim rowerem, bo proszę Państwa, rower to jest świetna sprawa, super jazda i zabawa! Ale przechodząc do meritum, pracuję nad zastosowaniem sztucznej inteligencji do poprawy zdjęć - nie ja pierwszy. Ale nie tylko do poprawy jakości technicznej, ale także artystycznej. Owszem takie zdjęcia nie odzwierciedlają wiernie rzeczywistości, ale może nie muszą, chodzi o to, że zdjęcie jest komponowane w artystyczną całość z elementów pochodzących z kilku innych zdjęć przez odpowiedni algorytm. Bo te zdjęcia, które zrobiłem dziś w Międzybrodziu, są jakby to powiedzieć, zbyt normalne, brak na nich czegoś szczegółnego, ale to się pojawi (automatycznie). Mam nadzieję, że niedługo algorytm zostanie na tyle dopracowany, że będę mógł zaprezentować szczegóły i galerię.
- Wrzesień 2020. W czasie pandemii koronawirusa nie tylko przekazywana treść, ale i sposób jej przekazu ma znaczenie. Wykłady on-line prowadzę w dobrze wyciszonym i odpowiednio oświetlonym pokoju. Używam aparatu bezlusterkowego jako webcama i dobrego mikrofonu dynamicznego podłączonego do interfejsu audio. Następnie wkładam sporo pracy w przygotowanie nagrań z tych wykładów korzystając nie tylko ze swoich rąk, ale i z głowy mojej, aż mi się przegrzewa. Czytaj dalej
- Sierpień 2019. Praktyczne zastosowania dowodzą wartości badań w naukach technicznych. Aktualnie w trakcie realizacji jest kolejny projekt, który wykorzystuje moje rozwiązania w zakresie optymalizacji procesów produkcji z użyciem sztucznej inteligencji oraz rozpoczyna się projekt wdrażający moje badania w zakładach produkcyjnych.
Aktualne wydarzenia w Polsce i na świecie
- Gratulacje dla Emmanuela Macrona za ponowny wybór na prezydenta Francji! Całe szczęście.
- W świetle ostatnich wydarzeń, bardzo ważną rzeczą jest ograniczenie zapotrzebowania na ropę i gaz. Od lat staram się tu jak mogę, jeżdżąc wszędzie rowerem, gdzie to tylko możliwe. Rower nie zużywa benzyny, więc nie trzeba ropy importować. Inne rzeczy które możemy zrobić, to: 1. Współdzielenie samochodów, gdy rowerem za daleko. Na dalsze trasy blablacar, a na codzienne dojazdy do pracy dogadać się z sąsiadami, a nie że w prawie każdym samochodzie siedzi tylko kierowca. 2. Wyłącz ogrzewanie w domu, gdy tylko nie jest potrzebne. Termomodernizacja budynków; grubsze ocieplenie, eliminacja mostków termicznych, wietrzenie przez wymienniki ciepła, rozważenie możliwości przejścia z ogrzewania gazem na ogrzewanie klimatyzatorem. Przy okazji zmiejszamy smog i efekt cieplarniany. Aktualne zalecenia Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA):
polskie tłumaczenie
- Wykonywanie recenzji artykułów naukowych to czasochłonne zajęcie, już nie wspominając o pisaniu samych artykułów. Na szczęście są prowadzone prace nad budową kilku systemów, które przy użyciu sztucznej inteligencji będą same wykonywać takowe recenzje (link 1 link 2). Następny etap to stworzenie systemu, który sam będzie pisał takie artykuły, aby przeszły przez te recenzje. I tu też już są nad kilkoma takimi systemami daleko zaawansowane prace. Więc pewnie już niedługo nie będziemy musieli poświęcać czasu na pisanie i recenzowanie artykułów. Nareszcie będziemy mogli się w pełni skoncentrować na tym, co naprawdę istotne - na opracowywaniu nowych rozwiązań i ich praktycznych zastosowaniach w przemyśle i innych dziedzinach.
- Bielsko-Biała i okolice to jedno z najlepszych miejsc do mieszkania w Polsce. Studia, praca i kariera w górach - przyjemne razem z pożytecznym. To jest zawsze aktualne i dlatego zamieściłem to na liście aktualnych wydarzeń. Nawet sam się czynnie włączam w promowanie naszego regionu, w szczególności w inicjatywy współpracy nauki i uczelni z przemysłem.
Creative Commons License. You are free to copy, share and adapt all articles and software from my web page, provided that you attribute my works and place a link to my home page. What you build upon my works may be distributed only under the same or similar license, and you may not distort the meaning of my original texts.